A biotin a haj, a bőr és a köröm fontos összetevője, és a hajhullástól, törékeny körmöktől vagy száraz bőrtől szenvedők szépségvitaminjává vált. Itt megnézzük, hogy a biotin milyen sokféleképpen járul hozzá az egészséghez és a jó közérzethez.
Mi a biotin?
Egy ilyen apró tápanyaghoz képest a biotin sokféle nevet visel: B7-vitamin, H-vitamin és koenzim R, hogy csak néhányat említsünk. Eredetileg 1927-ben fedezték fel élesztőben, később a B-vitamin család (B7) tagjává sorolták a fehérjék, szénhidrátok és zsírok anyagcseréjében betöltött alapvető szerepe miatt. Neve a görög „Biotos” szóból származik, amely „életet” vagy „táplálékot” jelent, és tükrözi a biotin szerves szerepét a táplálékból származó energia felszabadításában, amely a szervezet minden sejtjének életet ad.
A biotin vízben oldódó vitamin, ami azt jelenti, hogy nem raktározódik el a szervezetben, ezért naponta kell fogyasztani. Megtalálható olyan élelmiszerekben, mint a zab, de ha nehezen jut elegendő mennyiséghez csupán a táplálkozással, a biotin-kiegészítő hasznos lehet.
A biotin előnyei
- Sejtenergia: A biotin segíti a zsírok és szénhidrátok glükózzá történő anyagcseréjét, és a fehérjéket aminosavakká bontja. Ez biztosítja, hogy a szervezet a lehető legtöbbet hozza ki az elfogyasztott tápanyagokból, hogy energiát termeljen az új sejtek létrehozásához. Ha alacsony a biotinszintje, akkor jó eséllyel fáradtnak, kimerültnek és energiaszegénynek fogja érezni magát.
- Bőr: A biotin segít lebontani a zsírsavakat, amelyek aztán eloszlanak a testszerte található létfontosságú szervekben, beleértve a bőrt is. Ezek a zsírsavak védik a bőr sejtjeit a károsodástól és a vízveszteségtől, így segítenek megtartani a nedvességet és megelőzni a száraz, viszkető bőrt. Az alacsony biotinszint miatt megváltozhat a zsírtermelés, aminek első jelei gyakran a bőrön jelentkeznek. A biotint a száraz fejbőr és a korpásodás kezelésére is használják.
- Haj: A biotint néha H-vitaminnak is nevezik, ami a német Haar (haj) szót jelenti. A zsírsavak anyagcseréjében betöltött szerepe segíti a hajhagymák táplálását, és támogatja a haj mátrixát, hogy megakadályozza a haj elvékonyodását vagy töredezését. Sokan szednek nagy mennyiségű biotint hajhullás esetén, mivel megfigyelték, hogy felgyorsítja a növekedést. Férfiaknál a biotint a foltos vagy vékony szakáll megvastagodásának elősegítésére is használják.
- Körmök: A biotin segíti a keratin termelését, amely a körmök fő fehérjéje, és hasznos a törékeny körmök megerősítésében. Egy nem ellenőrzött vizsgálat 67% és 91% közötti javulásról számolt be a körmök állapotában. Egy külön hat hónapos vizsgálat megállapította, hogy napi 25 mg bevitele 25%-kal növelte a köröm vastagságát. A vizsgálatban részt vevő minden személy javulásról számolt be, míg a fele kevesebb körömrepedésről is beszámolt. Az állatoknál a pata rendellenességek kezelésében is hatásosnak bizonyult. Az eddigi klinikai vizsgálatok közül azonban soknak nincs megfelelő minősége, és nagyobb, placebo-kontrollált vizsgálatokra van szükség.
- Sclerosis multiplex (MS): A biotin nagy dózisban történő alkalmazása előnyös lehet a progresszív MS kezelésében a sejtek energiatermelésében és az idegműködés fokozásában betöltött szerepe miatt. Bár az MS okai még nem teljesen tisztázottak, úgy gondolják, hogy a sejtek mitokondriumainak károsodása miatt a megnövekedett energiaigény és a csökkent energiatermelés közötti eltérés következik be. Ez azt jelenti, hogy a sejtek nem tudnak megfelelően működni. Egy egyéves, placebo-kontrollált vizsgálat, amelyben 154, másodlagos vagy elsődleges progresszív MS-ben szenvedő beteg vett részt, megállapította, hogy napi 300 mg biotin bevitele a betegek 91%-ánál klinikailag javította a tüneteket. További kutatások folyamatban vannak.
- Cukorbetegség: A biotin alacsony szintje ronthatja a glükóz hasznosulását, és a biotinbevitel növelése segíthet a cukorbetegek idegfájdalmának csökkentésében. Egy vizsgálat megállapította, hogy két hónapon át napi 9 mg biotin bevitele drámaian csökkentette az éhgyomri glükózszintet. A biotin és a króm kombinációja szintén csökkentette a vércukorszintet a rosszul szabályozott cukorbetegségben szenvedőknél.
A biotin forrásai
Míg a szervezet nem képes biotint előállítani, bizonyos baktériumok, amelyek a vékony- és vastagbélben telepednek meg, képesek szintetizálni azt. A legtöbb ember elegendő mennyiségű biotint fogyaszt a táplálkozással, különösen a biotinban gazdag élelmiszerek, például a tojássárgája, a máj és a teljes kiőrlésű gabonafélék fogyasztásával. A biotin-kiegészítők védelmet nyújthatnak a hiány ellen. Ezek egy összetevőből álló kiegészítőként vagy B-vitamin-komplex étrend-kiegészítő vagy multivitamin részeként kaphatók.
Mennyi kell?
Az ideális biotinbevitel a fogyasztó egészségi állapotától, életkorától és életmódjától függ. Bár az Egészségügyi Minisztérium nem állapított meg ajánlott napi bevitelt (RDA), azt állapította meg, hogy a 10 és 20 mcg közötti bevitel a legtöbb felnőtt számára biztonságos és megfelelő, míg számos klinikai vizsgálat kimutatta, hogy a 25 mg-os bevitel is előnyös lehet a törékeny körmök kezelésében. Ez a vitamin vízben oldódó, ami azt jelenti, hogy a szervezet nem tud belőle raktározni, ezért naponta kell fogyasztani.
Bár a biotint széles körben használják a gyermekek alopeciájának kezelésére, nincs olyan ajánlott dózis, amelyről tudható, hogy biztonságos. Ezért a biotin-kiegészítőket gyermekek csak orvosi felügyelet mellett szedhetik.
A biotinhiány ritka, és nehéz is lehet tesztelni, ezért gyakran a tüneteket használják a diagnózis felállításához. A biotinhiány gyakori tünetei a következők:
- Hajhullás (alopecia), gyakran színvesztéssel együtt.
- Hámló, vörös kiütések a szem, az orr, a száj vagy a nemi szervek környékén.
- Depresszió
- Letargia
- Hallucinációk
- Zsibbadás és bizsergés a kézben és a lábban
- Szokatlan eloszlású zsírszövet az arcon
Bizonyos embereknél nagyobb lehet a biotinhiány vagy -elégtelenség kockázata, többek között:
- Az MS-ben szenvedők számára akár napi 600 mg is hasznos lehet. Ez az adag csak orvosi felügyelet mellett fogyasztható, és nem helyettesítheti a hagyományos kezeléseket.
- A görcsoldó (rohamellenes) gyógyszereket szedőknél alacsony lehet a biotin koncentrációja a vérben, mivel ezek a gyógyszerek általában csökkentik a szervezet természetes biotinfelszívódását. A biotin-kiegészítőket ismét csak az orvos jóváhagyásával szabad gyógyszeres kezelés mellett szedni.
- Azok, akik vesedialízisben részesülnek, szintén profitálhatnak az extra biotinból.
- Az antibiotikumok hosszú távú alkalmazása elpusztíthat bizonyos emésztőbaktériumokat, amelyek a biotin szintéziséhez szükségesek.
- A dohányosoknak magasabb bevitelre lehet szükségük, mivel bizonyítékok utalnak arra, hogy a cigarettafüst enyhe biotinhiányt okozhat.
- Az erős alkoholfogyasztóknak érdemes megfontolniuk a biotin pótlását, mivel az alkoholról is ismert, hogy csökkenti a biotinszintet.
- A sportolók és azok, akik rendszeresen intenzív testmozgást végeznek, tapasztalhatják, hogy biotinszintjük alacsony, ami érzékennyé teszi őket az izomfájdalmakra és a fáradtságra.
Ha Ön a fenti „veszélyeztetett” csoportok valamelyikébe tartozik, és aggódik, hogy a biotinhiány tüneteit mutatja, forduljon orvoshoz.
Biotin mellékhatások és kölcsönhatások
A biotinnak nincs ismert toxicitása, és napi 200 mg-os adagokig jól tolerálható, ami jóval meghaladja a megfelelő bevitelt.
A pantoténsav (B5-vitamin) és az alfa-liponsav nagy dózisai zavarhatják a biotin felszívódását és növelhetik a biotinhiány kockázatát. A kutatások azt is kimutatták, hogy a nyers tojásfehérje magas fogyasztása is problémát jelenthet. A nyers tojásfehérje olyan anyagot tartalmaz, amely a bélben megköti a biotint, és megakadályozza annak felszívódását. Ehhez azonban sokat kellene belőle enni; akár napi két tojásfehérjét is, néhány hónap alatt. Tehát a legtöbbünk számára a tojásevés nem jelent majd gondot.