A bromelain hatásai

a bromelain hatásai

Az ananász élénk színe és jellegzetes trópusi íze miatt közkedvelt, de sokan talán még sosem hallottak a bromelainról. Ez a hawaii népi gyógyszer a friss ananász szárában található, és erőteljes gyulladáscsökkentő és duzzadásgátló tulajdonságokkal rendelkezik. Sajnos a bromelainra olyan nagy mennyiségben van szükség, hogy nem valószínű, hogy egyszerűen gyümölcssaláták fogyasztásával vagy egy pina colada kortyolgatásával megtapasztalhatod ezeket az előnyöket, ezért váltak olyan népszerűvé a bromelain-kiegészítők. Itt megnézzük, hogy a bromelain mennyi minden módon előnyös az egészségre.

Mi a bromelain?

Az ananász Dél-Amerikában őshonos, és gazdag C- és B-vitamin-, kálium- és mangántartalma miatt régóta használják gyógynövényként. A bromeláint először az 1800-as évek végén egy Vicente Marcano nevű venezuelai vegyész azonosította, és 1957-ben vált kereskedelmi forgalomban kaphatóvá gyógynövény-kiegészítőként.

A bromelain az ananász szárában és levében található enzimek egy csoportjának neve. A szervezetben segít lebontani (hidrolizálni) számos különböző fehérjét, és csökkenti a szervezetben gyulladást kiváltó tromboxán A2 és prosztaglandin E2 szintjét. Németországban a bromelain a műtét utáni duzzanat és gyulladás kezelésére lett engedélyezve.

A bromelain előnyei

  • Ízületi gyulladás: A bromelain gyulladáscsökkentő előnyeit már régóta használják krónikus fájdalom kezelésére. Az ízületi gyulladás csökkentése segít megelőzni a porcok további károsodását, és felgyorsítja a gyógyulási folyamatot, ami azt jelenti, hogy az ízületek hosszabb ideig egészségesebbek maradnak. Számos tanulmány vizsgálta a bromelain ízületi gyulladásra gyakorolt előnyeit:
  • Az egyik vizsgálatban 90 csípőízületi gyulladásban szenvedő résztvevő vett részt, akik 6 héten keresztül bromelain vagy egy vényköteles gyulladáscsökkentő gyógyszert kaptak. Az eredmények azt mutatták, hogy a bromelain ugyanolyan hatékonyan csökkentette a fájdalmat és a merevséget, mint a gyógyszer, és javította a fizikai funkciót. Emellett jobban is tolerálható volt.
  • Egy másik vizsgálatban térdízületi gyulladásban szenvedő betegek vettek részt. Napi háromszor 90 mg bromelint kaptak, vagy egy vényköteles gyulladáscsökkentőt. Több hét elteltével a bromelain még a gyógyszernél is hatékonyabbnak bizonyult a fájdalom enyhítésében – 41%-kal a bromelain a gyógyszerrel szemben 23%-kal -, továbbá csökkentette az ízületi érzékenységet és duzzanatot, és javította a mozgástartományt.
  • Rándulás és duzzanat: A bromelain régóta használatos a duzzanatok, zúzódások és egyéb traumák kezelésére, és egyre gyakrabban alkalmazzák sportsérülések kezelésére is. Úgy gondolják, hogy az enzimek segítenek lebontani a fibrineket, hogy megakadályozzák a sérült ízületek körüli vérrögképződést és javítsák a vérkeringést. Egy vizsgálatban 59 ember, akinek meghúzódott vagy elszakadt az ínszalagja, három héten keresztül bromelain vagy gyulladáscsökkentő gyógyszert szedett. Az eredmények azt mutatták, hogy a bromelain ugyanolyan hatékonyan csökkentette a duzzanatot, az érzékenységet és a fájdalmat, mint az NSAID-ok, mind nyugalomban, mind mozgás közben, és nem volt mellékhatása.
  • Műtét utáni használat: A bromelain gyakran alkalmazzák a műtét utáni felépülési idő felgyorsítására. Egy vizsgálatban a bromelain, tripszin és rutozid kombinációját adták a betegeknek 2 hétig a csonttörésen végzett műtét után, míg a kontrollcsoport nem kapott semmit. Az eredmények azt mutatták, hogy a bromelint szedőknél jelentősen kisebb volt a műtét utáni duzzanat, és kevesebb fájdalomcsillapítóra volt szükségük.
  • Arcüreggyulladás: A bromelain az arcüreggyulladás gyakori tüneteinek, köztük az orrváladék, a torlódás és a köhögés csökkentésére is alkalmazható. Egy 116 akut arcüreggyulladásban szenvedő gyermek bevonásával végzett vizsgálat megállapította, hogy a bromeláint kapó gyermekeknél a gyógyulás jelentősen gyorsabb volt, mint azoknál, akik nem kaptak. A német E-bizottság a bromelain használatát fül-, orr- vagy torokműtétet követő orrmelléküreg- és orrdagadás kezelésére engedélyezte. A bromelain segíthet az allergia és a szénanátha tüneteinek enyhítésében is, beleértve az orrfolyást, a duzzanatot és a légzést.
  • Emésztés: A bromelain fokozza a tripszin és a pepin emésztőenzimek hatását, ami felgyorsítja az ételekben lévő fehérjék lebontását, és segít elkerülni az emésztési zavarokat és a gyomorfájást. Emellett csökkenti a gyulladást az egész bélrendszerben, és némi enyhülést nyújthat a gyulladásos bélbetegségek, a fekélyes vastagbélgyulladás, a Crohn-betegség és a gyomorégés esetén. Egy tanulmány, amelyben endoszkópiával figyelték meg a gyulladásos bélbetegségben szenvedő betegeket, azt találta, hogy a bromelain felgyorsította a gyomor-bélnyálkahártya gyógyulását.

A bromelain forrásai

Ami a bromelain természetes forrásait illeti, csak egy van. Az ananász gyümölcse. A friss ananász fogyasztása gazdag vitamin- és ásványianyag-tartalmának köszönhetően rengeteg egészségügyi előnnyel jár, de gyógyászatilag hatékony bromelainadagot nem biztosít. Ahhoz, hogy elegendő mennyiséget fogyasszunk a gyulladáscsökkentő hatásaihoz, a bromelain enzimeket ki kell vonni az ananászból, és étrend-kiegészítőkké kell alakítani. Azok számára, akik nem szednek étrend-kiegészítőket, az ananászlé alternatív bromelainforrást biztosít, azonban a koncentrációja lényegesen alacsonyabb.

Mennyit kell szednem?

A bromelain ajánlott adagja 800mg és 2000mg között változik, attól függően, hogy milyen okból szedjük:

  • Emésztés – napi 1000mg és 2000mg közötti mennyiséget vegyen be étkezés közben.
  • Gyulladás – napi 800mg és 1500mg közötti mennyiséget vegyen be éhgyomorra.
  • Műtét utáni felépülés – 1000mg-3000mg a nap folyamán elosztva, éhgyomorra.
  • Allergia – napi 1000mg bevétele éhgyomorra.

A bromelain mennyiségét GDU-ban (zselatin emésztő egység) is mérik, ami a tabletta hatékonyságát jelzi. Általánosságban elmondható, hogy 1500mg bromelainnak körülbelül 6000 GDU-t kell biztosítania, ezért vásárlás előtt mindig ellenőrizze a GDU-t, hogy biztosítsa, hogy egy kiváló minőségű étrend-kiegészítőről van szó.

A bromelain vérhígító tulajdonságai miatt kerülendő a terhes nők, a műtét előtt állók, valamint a máj- vagy vesebetegek számára.

A bromelain mellékhatásai

A bromelainnak nagyon kevés mellékhatásáról számoltak be, és az ananászra, zellerre, sárgarépára vagy édesköményre allergiás embereknél is bromelain. Ha a bromelain bármilyen mellékhatását tapasztalja, hagyja abba a használatát, és forduljon egészségügyi szolgáltatójához.

A bromelain nem szedhető bromelainnal együtt, mert növelhetik a vérzés kockázatát. Óvatosan kell alkalmazni nyugtatók vagy antibiotikumok szedése esetén is, mivel a bromelain fokozhatja ezeknek a gyógyszereknek a szervezet általi felvételét, és ezáltal erősebbé teheti azokat.

egeszseges-admin

Learn More →

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük