A hidratálás minden bőrápolási rutin egyik legfontosabb része, és bőrtípustól függően mind a gélek, mind a krémek hatékonyak lehetnek.
Hogy megkönnyítsük a következő krém kiválasztását, ebben a cikkben megvizsgáljuk, mely kipróbált és tesztelt összetevők a leghatékonyabbak.
Hidratáltan tartja a bőrt
A páratartalom, a hőmérséklet-változások és a durva vegyi anyagok csak néhány olyan tényező, amely megfosztja a bőrt a nedvességtől, és emiatt feszülő, száraz és hámló érzést okozhat. Az ebből eredő kiszáradás felgyorsítja az öregedési folyamatot is, növelve a finom vonalak, ráncok és a fakó arcszín megjelenését. A kiszáradás elleni küzdelem érdekében elengedhetetlen, hogy a bőrt naponta megfelelően hidratáljuk.
Egy jó minőségű hidratáló krém segíthet pótolni a bőr felső rétegeiben lévő természetes nedvességelemeket, és javíthatja a bőr víztartó képességét. Ennek eredményeképpen helyreállítja a bőr rugalmasságát, javítja a bőr tónusát és textúráját.
Gátként működik
Sok krém és gél tartalmaz olyan összetevőket, amelyek úgy működnek, hogy védőgátat képeznek a bőr felett, ami segít bezárni a nedvességet és távol tartani az irritáló anyagokat. Sajnos a bőr folyamatosan ki van téve olyan szennyező anyagoknak, mint például a kozmetikumokban, tisztítószerekben és szennyező anyagokban találhatóak, amelyek mind irritálják a bőrt, és növelik a kontakt dermatitis kockázatát. A barrier krémek a bőr első védelmi vonalát jelentik ezekkel a szennyeződésekkel szemben.
Emellett hatékony rövid távú védőpajzsként is működnek a bőrre szárító hatással bíró változó időjárási körülmények, például a hosszan tartó napsütés, a hideg szél és az alacsony hőmérséklet ellen. A jó barrier-összetevők közé tartozik a glicerin, a szilikonok és a dimetikon. Egyes krémek antibakteriális tulajdonságokkal is rendelkeznek, amelyek védetté teszik a bőrt.
Gél kontra krém
A krémek és a gélek kissé eltérő módon működnek, ezért sokan kombinálva használják őket. A gélek gyakran vízalapúak, a krémek pedig gyakran olajalapúak, bár ez nem mindig van így. Mind a gélek, mind a krémek hatékonyak lehetnek, ezért válassza azt, amelyik a legjobban megfelel az Ön igényeinek.
Az olajalapú krém gazdag és valamivel nehezebb, mint a gél. Gyakran nagyobb hidratáló hatást biztosít, és jobb az érett vagy száraz bőrre. A gél könnyebb, mint a krém, ami megkönnyíti a bőr számára a felszívódást. A gélek arra is jók, hogy meghatározott területeket célozzanak meg, és gyakran használják a kényes szemkörnyék körül, ahol a nehéz krémek felhalmozódhatnak.
Ismerje az összetevőket
Bármelyik terméket is választja, fontos tudni, hogy mely krémek és gélek tartalmaznak potenciálisan káros vegyi anyagokat és irritáló anyagokat. Bár több száz különböző összetevő közül választhat, mi kiválasztottunk néhányat a legjobbak és a legrosszabbak közül, amelyekre érdemes odafigyelni.
A legjobb összetevők:
- Aloe Vera – Az aloe vera növény leveleiből kivont gél vitaminokban, ásványi anyagokban, enzimekben és aminosavakban gazdag. Erőteljes gyógyító hatást fejt ki, amely segíthet a sebek, kisebb bőrfertőzések és a napégés kezelésében. Az aloe vera krém védőrétegként is működik a bőrön, amely hidratál anélkül, hogy zsírosnak éreznénk – tökéletes azok számára, akiknek zsíros a bőre vagy nagy pórusúak. A gél csökkentheti a bőrgyulladást is, ami enyhíti a puffadást és a szem alatti táskákat.
- Kollagén – A test egyik legnagyobb mennyiségben előforduló fehérjéje, a kollagén felelős a felhám szerkezeti támogatásáért, valamint a bőr szerkezetének, rugalmasságának és feszességének fenntartásáért. A kollagénkrémeket gyakran használják az öregedés legfontosabb jeleinek, például a ráncok, a finom vonalak és a száraz bőr megjelenésének kezelésére. A kollagén kiváló hidratáló tulajdonságokkal rendelkezik, amelyek segítenek a száraz, sérült és érett bőr helyreállításában.
- Antioxidánsok – Az antioxidánsok megvédik a bőrsejteket a szabad gyökök mindennapos támadása ellen, amelyek a korai öregedést, a száraz bőrt és a szem alatti sötét karikákat okozzák. Számos antioxidáns úgy fejti ki hatását, hogy növeli a kollagéntermelést a bőr dermális rétegében, ami fontos a ráncok csökkentésében, és némi védelmet nyújt a napsugárzás okozta károsodások ellen is. A nagyszerű antioxidáns összetevők közé tartozik a retinol, a zöld tea, a C- és E-vitamin, valamint a Q10 koenzim.
A legrosszabb összetevők használata:
- Illatanyagok – A szintetikus illatanyagokat kerülni kell, mivel gyakran allergiával, bőrbetegségekkel, például bőrgyulladással és ekcémával, fejfájással és szédüléssel járnak. Ráadásul a címkén gyakran csak az „illatanyag” szerepel, a forrás megjelölése nélkül.
- Szintetikus színezékek – Sok színezéket és színezéket szintetikus vegyi anyagokkal állítanak elő, amelyek nehézfémsókat, például arzént és ólmot tartalmazhatnak. A kémiai színezékek FD&C vagy D&C feliratot viselnek, amelyet egy szín és egy szám követ, mint például a kék 1, a zöld 3 és a sárga 6.
Megfelelő alkalmazás esetén egy jó hidratáló krém minden védelmet biztosíthat, amire a bőrének szüksége van. Egyszerűen csak vigye fel a hidratáló krémet vagy gélt néhány perccel azután, hogy kiszállt a zuhany alól vagy a kádból, hogy magába zárja az egyébként elpárolgó vizet. És nem kell túl sokat kenni belőle, mivel a túl sok eltömíti a pórusokat, és zsíros érzetet hagy a bőrön.