A magnézium egészségügyi előnyei

A magnézium kritikus szerepet játszik a szervezetben, és több száz különböző folyamathoz szükséges. A tudósok úgy vélik, hogy az egészséges fogaktól és csontoktól kezdve az izomműködésig mindenben szerepet játszik. Elsősorban a test sejtjeiben és csontvázában található meg, és messzemenő hatásai miatt a magnéziumhiány a rendszerek széles körét érintheti.

Érdekes módon a tanulmányok arra utalnak, hogy sokan közülünk nem az optimális mennyiségű magnéziumot fogyasztják az étrendjükben. A magnézium számos élelmiszerben jelen van, és lehetséges, hogy elegendő magnéziumot fogyasszunk az étrendben. A hiány kockázatai miatt azonban sok egészségtudatos ember magnézium-kiegészítőket szed, hogy biztosítsa a szervezet szükségleteinek kielégítését.

Mi a magnézium?

A magnézium létfontosságú szerepet játszik az erős csontozat támogatásában. a magnézium az egyik legfontosabb ásványi anyag a szervezetben, ahol sejt- és molekuláris szinten működik a szervezet szinte minden rendszerében. Ez az ásványi anyag több száz biokémiai reakcióhoz szükséges, és több mint 300 enzim társfaktora, ami azt jelenti, hogy segít felszabadítani az energiát, amelyre más folyamatok támaszkodnak.

A magnézium a sejteken belül a DNS és az RNS stabilitását, a normális idegműködést, az izomösszehúzódást és a szabályos szívverést is elősegíti. A legmagasabb magnéziumkoncentrációjú szervek azok, amelyek a legaktívabbak az anyagcserében, mint például az agy, a szív és a máj.

A magnézium egészségügyi előnyei

A magnézium olyan sok funkció szempontjából fontos, hogy nehéz eldönteni, hol kezdjük. A magnézium néhány fő előnye a következő:

A csontok szilárdsága

Lehet, hogy a kalcium a szervezetben leggyakrabban előforduló ásványi anyag, de a magnézium kritikus szerepet játszik a fogak és a csontok fenntartásában. Elengedhetetlen a szervezet számára a táplálékkal felvett kalcium felszívódásához és anyagcseréjéhez, és szükséges a D-vitamin aktív formájává történő átalakításához. Ennek eredményeképpen létfontosságú az erős csontok fenntartásához.

Az utóbbi évek népszerű kutatási területe a csontritkulás kockázataira vonatkozik. Köztudott, hogy a csontváz folyamatosan újjáépül, és mivel ez a folyamat a korral egyre kevésbé hatékony, így a csontsűrűség csökkenhet.

Egy tanulmány, amely a magnéziumfogyasztás és a csontsűrűség közötti kapcsolatot vizsgálta, megállapította, hogy a magasabb magnéziumbevitel az idősebb egyéneknél kisebb csontsűrűség-csökkenéssel járt együtt. Érdekes módon egy másik tanulmány sokkal fiatalabb egyéneknél nagyon hasonló eredményeket talált, és arra a következtetésre jutott, hogy „a magnéziumpótlásnak jótékony hatása lehet a csontvesztés csökkentésére”. Ha az egészséges csontozat fenntartása prioritást élvez az Ön számára, akkor tehát nagyon is van értelme annak, hogy elegendő magnéziumot kapjon.

Szívműködés

A magnéziumot a szervezet az egészséges szívműködés támogatására használja fel. a szív sejtjei folyamatos magnéziumellátást igényelnek a simaizomzat működésének fenntartásához és az egyenletes ritmus fenntartásához. Arra is van bizonyíték, hogy a magnézium-kiegészítők szedése megelőzheti a magas vérnyomást a magas vérnyomásban szenvedőknél.

A magnéziumpótlással kapcsolatos tanulmányok azt mutatták, hogy a magnézium szerepet játszhat a szívkoszorúér-betegség (CHD) elleni küzdelemben; ez jelenleg a nyugati országokban a halálozás egyik legnagyobb forrása.

Egy széles körű, több mint 7000 honolului férfi bevonásával végzett vizsgálat összehasonlította a szervezet magnéziumszintjét a szívbetegségben való szenvedés kockázatával. A szakértők megállapították, hogy azoknál az egyéneknél, akiknek a szervezetében a legalacsonyabb volt a magnéziumszint, nagyjából kétszer nagyobb volt a szívbetegség kialakulásának valószínűsége, mint azoknál, akiknek magasabb volt a magnéziumszintjük. Arra a következtetésre jutottak, hogy „az étrendi magnéziumbevitel összefügg a CHD kockázatának csökkenésével”. Egy másik tanulmány hasonló mintákat talált, és azt javasolta, hogy „ésszerű a magas magnéziumtartalmú étrend ösztönzése, mint a CHD kockázatának csökkentésére alkalmas lehetséges eszköz”.

Alvás

A magnézium népszerű relaxációs ásványi anyag, amely segít megnyugtatni az idegeket és az izmokat, és szabályozza az alvást kiváltó melatonin hormon termelését. Az alacsony magnéziumszint idegességet okozhat, ami megnehezíti az elalvást. Egyesek úgy találják, hogy az esti fürdőhöz hozzáadott (magnéziumban gazdag) Epsom-só vagy az éjszakai magnézium-kiegészítő szedése segít nekik abban, hogy könnyebben elaludjanak.

Energia szintek

A magnézium fontos szerepet játszik a normális, egészséges anyagcsere – a bevitt élelmiszerek lebontásának folyamata – fenntartásában. Ez a testi folyamat biztosítja számunkra azt az energiát, amelyre szükségünk van ahhoz, hogy lépést tartsunk mindennapi életmódunk követelményeivel.

Ezenkívül a magnéziumnak a szervezetben lévő enzimek létrehozásában és felhasználásában betöltött szerepe azt jelenti, hogy a szervezetben lévő elegendő magnézium tovább segíthet a természetes energiaszint támogatásában.

Izomműködés

A magnéziumra az inzulinszerű növekedési faktor (IGF-1) előállításához van szükség, amely javítja az izmok erejét és épségét. Ez az alapvető ásványi anyag segít az izmok feltöltésében és az esetleges izomgörcsök és görcsök enyhítésében is.

Mentális egészség

Az alacsony magnéziumszint szorongást, ingerlékenységet, fáradtságot és rossz hangulatot okozhat. Arra is vannak ígéretes bizonyítékok, hogy a magnézium segíthet a depresszióból való felépülés sebességének növelésében.

Ez természetesen csak a jéghegy csúcsa. A magnéziumról azt is feltételezik, hogy mindenféle más testi folyamatra is hatással van, többek között:

  • Az idegrendszer
  • Fejfájás és migrén
  • Székrekedés
  • Nyugtalan láb szindróma

Ezért nehéz alábecsülni annak fontosságát, hogy minden nap elegendő magnéziumot fogyasszunk, hogy egészségünk csúcsán maradjunk.

A magnézium étrendi forrásai

A leveles zöldségek, mint például a spenót, gazdag magnéziumforrást jelentenek az étrendben. Az élelmiszerek széles skálája tartalmaz magnéziumot, és lehetséges, hogy a szervezet összes tápanyagszükségletét kizárólag a táplálkozással fedezze. Az étrendben a magnézium leggazdagabb forrásai közé tartoznak a következők:Teljes kiőrlésű gabonafélék

  • Leveles zöldségek, mint például a spenót és a mángold.
  • Magvak és diófélék, beleértve a tökmagot és a mandulát.
  • Gyümölcsök, mint az avokádó és a füge.

A magnéziumpótlás azonban költséghatékony és praktikus módja lehet a napi magnéziumbevitel növelésének.

A magnéziumhiány veszélyei

A rossz talajminőség miatt az Egyesült Királyságban egyre gyakoribbá válik az ásványianyag-hiány. Az elmúlt hetven évben a túlzásba vitt gazdálkodás és a növényvédő szerek használata jelentősen csökkentette a talaj ásványi anyag szintjét, és ennek következtében az általunk fogyasztott élelmiszerek kevesebb ásványi anyagot tartalmaznak. Számos más ok is hozzájárul a magnéziumhiányhoz vagy -hiányhoz.

A magnéziumhiány gyakori okai közé tartoznak:

  • A túlzott koffein- és alkoholfogyasztás.
  • Bizonyos vényköteles gyógyszerek használata
  • Rossz étrend
  • Fizikailag megterhelő edzéseket végző sportolók
  • Gyomor-bélrendszeri állapotok, mint például a Crohn-betegség és a cöliákia.
  • Az életkor – mivel a bél kevésbé hatékonyan szívja fel a magnéziumot.
  • 2. típusú cukorbetegség
  • Magas stressz-szint

Mivel a magnézium oly sokféle folyamatban vesz részt, a magnéziumhiány sokféle módon jelentkezhet. A magnéziumhiány gyakori tünetei a következők:

  • ingerlékenység és idegesség
  • Hangulatváltozások
  • Zavarodottság
  • izomgyengeség és görcsök
  • Étvágytalanság
  • Álmatlanság
  • Súlyos PMS tünetek
  • Zsibbadás vagy bizsergés

Mennyi magnéziumot kell szednem?

Jelenleg a következő mennyiségű magnézium fogyasztása javasolt naponta…

  • 300 mg naponta felnőtt férfiak számára
  • 270 mg naponta felnőtt nőknek
  • 280-300 mg naponta serdülők számára
  • 60 mg naponta csecsemőknek 6 hónapos korig

Jelenleg nincs hivatalos tolerálható felső határérték (UL) a magnéziumra vonatkozóan, de az NHS azt tanácsolja, hogy napi 400 mg-ig biztonságos a magnézium bevitele.

A magnézium mellékhatásai

A magnézium rendkívül biztonságos étrend-kiegészítő, és a legtöbb felnőtt jól tolerálja, amíg nem szuper magas dózisban szedik. A túl nagy adagok szedése laza székletet vagy hasmenést eredményezhet, ezért ha hajlamos a laza székletre, érdemes elkerülni a nagy dózisú magnéziumot. Ha azonban rendszeresen szenved székrekedéstől, a magnézium-kiegészítők jótékony hashajtó hatást fejthetnek ki.

egeszseges-admin

Learn More →

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük