Sokan közülünk a jobb bőr, a fogyás és az energiaszint érdekében a divatos méregtelenítő diétákhoz fordulnak, de amikor a test tisztításáról és méregtelenítéséről van szó, a máj messze a legfontosabb szerv, amelyet figyelembe kell venni.
A máj felelős a vér megtisztításáért és tisztításáért, és a táplálékkal és a környezeti méreganyagokkal szembeni elsődleges védelmünk. Amikor a méreganyagok elkezdenek felhalmozódni a szervezetben, a máj begyullad, ami miatt lomhának és letargikusnak érezzük magunkat. Lépjen előre a máriatövis.
A máriatövis természetes májsegítőként való használata 2000 évre nyúlik vissza, köszönhetően annak a figyelemre méltó képességének, hogy megvédi a májat a méreganyagoktól. Az utóbbi években a gyógynövényt az orvostársadalom széles körben alkalmazza, és Európa-szerte rutinszerűen írják fel alkoholos májzsugor, májgyulladás, valamint kábítószer- és alkohol okozta májkárosodás kezelésére.
A mai modern világban a máriatövis valóban a mérgező túlterheltség régóta szükséges enyhülését kínálja, vagy csupán egy újabb méregtelenítési hóbortról van szó?
Hogyan működik a máriatövis?
A máriatövis növény magjai szilimarin; három flavonoid, a szilibinin, a szilidianin és a szilikrisztin csoportját tartalmazzák, amelyek együttesen erősítik a májsejtek külső membránjait és csökkentik a sejtekbe jutó toxinok számát.
Ez az erős antioxidáns serkenti a fehérjeszintézist is, ami segít regenerálni a sérült májszöveteket és csökkenti a gyulladást.
A máriatövis az egyik leghatékonyabb gyógynövény az epe termelésének és áramlásának serkentésében, ami segít lebontani a felesleges zsírt, és megakadályozza annak felhalmozódását a májban. Az epe a méreganyagok szervezetből való kiürítéséhez is elengedhetetlen.
Mennyire bizonyítható a máriatövis gyógyhatása?
A máriatövist alaposan tanulmányozták és elemezték, az elmúlt 30 évben több mint 200 klinikai vizsgálatot végeztek. E vizsgálatok némelyike azonban rosszul volt megtervezve, és a máj regenerálódása lassú folyamat, ami megnehezíti a tesztelést. Az alkoholos és nem alkoholos májbetegségre vonatkozó bizonyítékok meglehetősen erősek, míg más állapotok esetében vegyesek:
Alkohollal összefüggő májbetegség (ARLD): A túlzott alkoholfogyasztás a májkárosodás és a májbetegségek, különösen az alkoholos zsírmájbetegség, az alkoholos hepatitis és a májzsugor gyakori oka. Számos bizonyíték van arra, hogy a máriatövis javítja a májfunkciót, sőt egyes betegeknél a túlélést is növelheti. A gyógynövény antifibrotikus tulajdonságai segítenek megelőzni a májszövetek hegesedését, és visszafordítják az alkoholfogyasztás káros hatásait. Több európai országban, köztük Németországban is, a máriatövist ma már az orvosok az alkohollal összefüggő májbetegségek kezelésére írják fel.
Nem alkoholos májbetegség (NAFLD): A zsírfelhalmozódás egyre gyakoribb oka a májkárosodásnak, elsősorban a magas zsír- és szénhidráttartalmú étrend és a mozgásszegény életmód kombinációja miatt. A nem alkoholos májbetegség a becslések szerint ma már az Egyesült Királyság felnőtt lakosságának 25-30%-át érinti. Ha időben észreveszik, a zsír felhalmozódása a májsejtekben gyakran visszafordítható, de ha nem kezelik, gyulladást, fibrózist, hepatitiszt és májzsugort okozhat. Egy tanulmány a szilimarin (140 mg) hatékonyságát hasonlította össze a széles körben használt májgyógyszerekkel, a metforminnal és a pioglitazonnal. Az eredmények azt mutatták, hogy a szilimarin csoport résztvevőinél csökkent a legnagyobb mértékben a májenzimek vérszintje, ami arra utal, hogy nagyobb védelmet nyújtott a májkárosodás ellen.
Májrák: A máriatövisnek potenciálisan van némi rákellenes hatása, de az eredmények vegyesek. Számos nagyszabású vizsgálat megállapította, hogy a máriatövis javíthatja a májfunkciókat és csökkentheti a májrákos betegek halálozási kockázatát. Más tanulmányok azonban kevés vagy semmilyen előnyt nem találtak. Bár a máriatövis még nem bizonyítottan hatékony rákellenes terápia embereken, a kutatók „optimistán óvatosak” a benne rejlő lehetőségekkel kapcsolatban.
Kemoterápia és vényköteles gyógyszerek: Előzetes bizonyítékok arra utalnak, hogy a máriatövis javíthatja bizonyos, a petefészek- és emlőrákot célzó kemoterápiás gyógyszerek, köztük a ciszplatin és a doxorubicin hatékonyságát. A kemoterápiás gyógyszerek és a vényköteles gyógyszerek toxinokat tartalmaznak, amelyek a májban bomlanak le, ahol gyakran gyulladást váltanak ki. A máriatövis segíthet az ezen anyagok által károsított májsejtek regenerálásában, és csökkentheti a kemoterápia májra gyakorolt káros hatásait anélkül, hogy a hatékonyság csökkenne. A bizonyítékokat azonban a rossz vizsgálati módszerek hátráltatják, ezért megbízhatóbb klinikai vizsgálatokra van szükség.
Másnaposság: Mivel a máriatövisről ismert, hogy elősegíti a máj alkohol utáni regenerálódását, sokan alkoholfogyasztás előtt és után máriatövist szednek, hogy csökkentsék a későbbi másnaposság súlyosságát. Annak ellenére, hogy kevés klinikai bizonyíték támasztja alá a máriatövis másnaposság elleni alkalmazását, a gyógynövény továbbra is a másnaposság megelőzésére szolgáló módszer.
A máriatövis biztonságos?
A máriatövis nagyon kíméletes természetű, és biztonságos megoldás számos májbetegség kezelésére. A kivonat általában jól tolerálható, csak alkalmanként jelentettek enyhe mellékhatásokat, beleértve a fejfájást, gyomorpanaszokat és hányingert.
A gyógynövényt terhesség alatt is alkalmazták már toxikus hatások nélkül, azonban ha Ön terhes vagy szoptat, akkor a máriatövis alkalmazása előtt tanácsos konzultálnia háziorvosával. Enyhe ösztrogénhatása miatt általános elővigyázatosságból, a hormonális rákos megbetegedésekben szenvedőknek a máriatövist óvatosan, orvosi felügyelet mellett kell alkalmazniuk.
A gyógynövény kölcsönhatásba léphet bizonyos gyógyszerekkel, ezért először orvosnak kell tisztáznia. Forduljon háziorvosához, ha aggódik a mája egészsége miatt, vagy ha sárgás színű bőrt és szemet, hasi fájdalmat és duzzanatot, viszkető bőrt, sötét vizeletet, krónikus fáradtságot vagy hányingert és hányást észlel.
Hogyan kell méregteleníteni máriatövissel
A máj figyelemre méltó képességgel rendelkezik a regenerálódásra, ha megfelelő környezetet kap. Bár a máriatövist természetesen nem szabad mindenre gyógyírként tekinteni a máj kezelésére, elegendő bizonyíték áll rendelkezésre ahhoz, hogy hatékony gyógymódként használjuk azok számára, akik időnként túlzásba viszik a zsíros ételek vagy az alkoholos italok fogyasztását. A máriatövis segít a szervezetben felhalmozódó vegyi anyagok és méreganyagok méregtelenítésében, felgyorsítja a májsejtek regenerálódását, és idővel javítja a májműködést.
Biztosan nem egy hóbortról van szó, ugyanakkor előnyeinek valódi mértékét még fel kell tárni. A gyógynövény többféle formában is használható, többek között teák, tinktúrák, kapszulák vagy tabletták formájában. Ha máriatövis-kiegészítőt vásárol, keresse a Traditional Herbal Registration (THR) logót, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a terméket magas tisztasági és minőségi színvonalon állították elő, és jó szilimarin-koncentrációval rendelkezik.
Ezek hosszú távon is biztonságosan szedhetők, ha követi a címkén található utasításokat. Azonban nem szabad kizárólag a gyógynövényes készítményekre hagyatkoznia. A legjobb eredmény elérése érdekében kombinálja a máriatövist fokhagymával, zöld teával, almával, avokádóval, olívaolajjal, citrommal és teljes kiőrlésű gabonával teli májtisztító étrenddel. Emellett próbálja meg csökkenteni a zsíros, feldolgozott és finomított élelmiszerek fogyasztását, amelyek további igénybevételt jelentenek a májnak.
Végül igyon sok vizet, és kerülje a kávéból és az alkoholból származó túlzott méreganyagokat. Szívesen hallanánk a tapasztalataidat a máriatövis májméregtelenítésre való alkalmazásáról!