10 legjobb ételek a prosztata egészségére

prosztata védelme

A 60 év feletti férfiak fele tapasztalja a jóindulatú prosztata hiperplázia (BPH) fájdalmas és kellemetlen tüneteit, egy ártalmatlan állapotot, amely gyakori vizelési igényt, „meg-megállt” vizeletáramlást és fájdalmat okoz vizelés közben.

A prosztatát érintő egyéb állapotok a prosztatagyulladás, egy bakteriális fertőzés, amely átmenetileg fájdalmat és kellemetlenséget okoz, valamint a prosztatarák, amely életük egy bizonyos szakaszában minden nyolcadik férfit érint.

Mindhárom betegséget – bár nem kizárólagosan – a helytelen életmóddal és táplálkozással hozták összefüggésbe.

Egyre több bizonyíték van arra, hogy a „gyulladáscsökkentő étrend” védelmet nyújt a prosztataproblémák ellen és enyhíti azokat. A mediterrán diétához hasonlóan sok friss gyümölcsöt, zöldséget, fűszert és egészséges zsírokat fogyaszt, mint amilyenek a friss halban, diófélékben és avokádóban találhatóak.

A szervezetben fellépő gyulladások számos betegséggel, köztük a szívbetegségekkel, az ízületi gyulladás bizonyos fajtáival, a demenciával és a rákos megbetegedések 20%-ával hozhatók összefüggésbe. Bár a „gyulladáscsökkentő étrend” kutatása azt sugallja, hogy jótékony hatású lehet, ez még korai stádiumban van, és a bizonyítékok nem meggyőzőek. Az azonban kétségtelen, hogy az étrend fontos szerepet játszik az egészséges prosztata fenntartásában.

Sok férfi életmódbeli és étrendi változtatások, valamint a prosztata egészségét szolgáló étrend-kiegészítők kombinációjával talál enyhülést a megnagyobbodott vagy gyulladt prosztata esetén. Próbálja meg beépíteni ezt a tíz ételt a heti étrendjébe, hogy javítsa a prosztata egészségét.

Paprika

A különböző paprikafajták kissé eltérő tápanyagprofilokkal rendelkeznek. A paprika rendelkezik a legmagasabb C-vitamin-tartalommal az összes élelmiszer közül (igen, még a narancs is!), és segíthet csökkenteni a megnagyobbodott prosztatával járó duzzanatot és gyulladást. A C-vitamin vízhajtóként is működik, ami egyes férfiak szerint javítja a vizeletürítést.

A C-vitamin nagy dózisú intravénás beadása ugyanolyan hatékony lehet a fertőzések gyógyításában, mint az antibiotikumok, és még a prosztatarákos daganatok méretének csökkentését is kimutatták. A jalapeno paprika nagyobb mennyiségben tartalmaz kapszaicint, azt az összetevőt, amely a paprika csípősségét adja.

Laboratóriumi vizsgálatok szerint a kapszaicin „öngyilkosságra készteti a rákos sejteket” – egy tanulmány szerint a kapszaicin a rákos sejtek 80%-ának halálát váltotta ki.

Azonban hetente akár nyolc paprikát is meg kellene enni ahhoz, hogy ezeket az előnyöket megtapasztaljuk, ami nem praktikus. Amíg az orvostudomány megpróbálja a kapszaicin erejét a jövőbeni gyógyszerekben hasznosítani, addig egyelőre elég, ha a prosztata jó egészségének megőrzése érdekében a heti étrendjébe beiktat egy sor paprikát.

Paradicsom

A paradicsom élénkpiros színe a likopinból származik, egy erős antioxidáns karotinoidból, amely segít csökkenteni a vér antigénszintjét, egy olyan fehérjét, amely a prosztata gyulladásához és a BPH-hoz kapcsolódik. A Harvard Egyetem 47 894 férfi bevonásával végzett tanulmánya szerint heti két adag paradicsomszósz fogyasztása 23%-kal csökkentette a prosztatarák kockázatát azokhoz a férfiakhoz képest, akik ritkán ettek paradicsomalapú termékeket.

Egy külön vizsgálatban kimutatták, hogy napi 15 mg likopin lassítja a BPH progresszióját. A szervezet nehezen emészti meg a friss paradicsomból származó likopint, ezért a legjobb a főtt vagy feldolgozott paradicsom, például a püré és a tésztaszószok! Ez azért van, mert a főzési folyamat lebontja a sejtfalakat, és a likopint biológiailag jobban hozzáférhetővé teszi. Vigyázzunk azonban a hozzáadott cukrot tartalmazó szószokkal.

Fokhagyma

A fokhagyma, a hagyma és a póréhagyma mind tartalmaznak védőanyagokat, az úgynevezett alliumokat. Különösen a fokhagymát régóta használják gyógyászati céllal a magas vérnyomástól a gyenge immunrendszerig számos betegség kezelésére. Újabban tanulmányok kimutatták, hogy a fokhagymában gazdag étrend csökkentheti a BPH kockázatát és enyhítheti a megnagyobbodott prosztatával gyakran együtt járó húgyúti fertőzéseket.

Egy 2820 férfi étrendjét összehasonlító tanulmány szerint azoknál, akik rendszeresen ettek fokhagymát, 28%-kal alacsonyabb volt a BPH kockázata, mint azoknál, akik soha nem ettek fokhagymát. Egy másik, Kínában végzett, népességen alapuló vizsgálat megállapította, hogy azoknál a férfiaknál, akik naponta legalább 10 gramm alliumot fogyasztottak, a felére csökkent a prosztatarák kockázata, szemben azokkal a férfiakkal, akik kevés fokhagymát ettek. Más tanulmányok azonban kevés védőhatást találtak a rák ellen.

Keresztesvirágú zöldségek

Úgy tűnik, hogy összefüggés van a keresztesvirágú zöldségek magasabb bevitele és a prosztatarák alacsonyabb kockázata között. Az olyan keresztesvirágú zöldségek, mint a brokkoli, a karfiol, a káposzta és a kelkáposzta mind tartalmaznak egy szulforafán nevű vegyületet, amely a jelek szerint a rákos sejteket célozza meg és pusztítja el, miközben az egészséges sejteket sértetlenül hagyja. A fázis-2 enzimek legjobb fitokémiai indukálójaként emlegetik, amelyek segítenek a rákkeltő anyagok elleni küzdelemben, és csökkenthetik a prosztatarák kockázatát.

A brokkoli a legjobb természetes forrása a szulforafánnak, és a paradicsom-brokkoli kombinációról bebizonyosodott, hogy hatékonyabban zsugorítja a daganatokat, ha együtt fogyasztják, mint egyedül. Ezek különböző rákellenes útvonalakon fejtik ki hatásukat, így együtt fogyasztva additív hatást fejtenek ki.

Tökmag

A tökmag az egyik legjobb étrendi cinkforrás, ami hasznos lehet, mivel a prosztatamegnagyobbodásban szenvedő férfiak 75%-ának alacsony a cinkszintje. A férfiak minden egyes ondóürítéssel cinket veszítenek, ezért nagyobb mennyiségű cinkre van szükségük, mint a nőknek. A hiány gyakran gyulladt és megnagyobbodott prosztatát eredményez. Tanulmányok megállapították, hogy a prosztatagyulladásban szenvedő férfiak cinkszintje gyakran 90%-kal alacsonyabb, mint az egészséges prosztatáé, és a cinkbevitel napi 100 mg-ra emelése az esetek 70%-ában hatékonyan zsugorította a megduzzadt prosztatát és javította a tüneteket.

Diófélék

Egy kis marék dió az egyik legjobb nassolnivaló. Különösen a brazil dió gazdag E-vitaminban és szelénben, és a rákellenes szuperételnek is nevezik. Az E-vitamin fenntartja az egészséges sejtmembránokat, a szelén pedig növeli a tesztoszteronszintet, javítja a sperma minőségét és mozgékonyságát, valamint erősíti az immunrendszert a fertőzésekkel szemben. Egy 5 éves tanulmány szerint a napi szelénbevitel 63%-kal csökkentette a prosztatarák, 58%-kal a vastagbélrák és 46%-kal a tüdőrák kockázatát. Már napi két-négy nyers dió is elegendő vitamint és ásványi anyagot biztosít a prosztata egészségének megőrzéséhez. Ne főzzük meg őket, mert ez károsítja a finom vitamin- és ásványianyag-tartalmat.

Szójaalapú élelmiszerek

A szójában gazdag élelmiszerek, mint például a tofu, a tempeh, a szójatej és az edamame bab számos ázsiai országban alapvető tápláléknak számítanak, és érdekes módon ezekben az országokban a prosztatarák aránya is alacsonyabb, mint a nyugati országokban, ahol a szója bevitele alacsony. A szója egyedülálló forrása a genistein és a daidzein izoflavonoknak, amelyek az ösztrogén hormonhoz hasonlóan hatnak.

Laboratóriumi vizsgálatok szerint különösen a genistein képes a rákos sejtek pusztulását előidézni, és fokozza a sugárzás rákos sejtekre gyakorolt hatását.

Népességvizsgálatok is kimutatták a magas szójabevitel és a prosztatarák alacsony előfordulása közötti kapcsolatot. Ha egy hónapon keresztül 2 uncia szóját adunk az étrendhez, az 13%-kal csökkentheti a prosztata-specifikus antigén (PSA) szintjét, amelyet általában a prosztatarák szűrésére használnak. A nagy mennyiségű szója fogyasztásának azonban vannak előnyei és hátrányai. A fent említett előnyök mellett a szója ingadozásokat okozhat a hormonszintekben, ezért a legjobb, ha mértékkel fogyasztjuk.

Olajos halak

Az olajos édesvízi halak, például a lazac, a szardínia, a makréla, a pisztráng és a hering mind gazdagok omega-3 zsírsavakban, amelyekről kimutatták, hogy csökkentik a gyulladást. Egy nemrégiben készült tanulmány szerint az omega-3-ban gazdag étrend segít megelőzni a prosztatarákos sejtek növekedését és terjedését, és azt sugallta, hogy a hiány hozzájárulhat a prosztataproblémák kialakulásához.

A tipikus nyugati étrendben az omega 3 és 6 zsírsavak aránya nincs egyensúlyban. Míg a gyulladáskeltő omega 6 (például a növényi olajban található) nélkülözhetetlen a szervezet fertőzésektől és sérülésektől való védelméhez, nagy mennyiségben károsodást is okozhatnak. Több gyulladáscsökkentő omega-3-ra van szükségünk, hogy ellensúlyozzuk a hatásaikat. Próbáljunk meg hetente két adag halat enni, amelyek közül az egyiknek olajosnak kell lennie, hogy elegendő mennyiségű omega 3-at fogyasszunk.

Fűrészpálma

A fűrészpálma egy Észak-Amerikából származó, pálma alakú cserje, amelyet régóta használnak a BPH kezelésére. Zsírsavakban és fitoszterolokban gazdag gyümölcsöt termel, amelyről úgy vélik, hogy csökkenti a szervezetben a tesztoszteron DHT-vá történő átalakulását, és enyhíti a megnagyobbodott prosztata tüneteit, például a gyakori vizelési ingert. Egyszerűen áztasson egy teáskanálnyi sötét bogyót forró vízben öt percig, és igya meg naponta kétszer. Alternatív megoldásként egyes férfiak úgy találják, hogy a fűrészpálma-kiegészítők egyszerűbb és költséghatékonyabb módot biztosítanak a következetes adag fogyasztására.

Zöld tea

A zöld tea gazdag a katechinek nevű antioxidáns vegyületcsaládban. Egy tanulmány szerint azok a BPH-ban szenvedő férfiak, akik hat héten keresztül napi 500 mg zöld teát fogyasztottak, jobb vizeletáramlást, gyulladáscsökkenést és életminőség-javulást tapasztaltak. Egy másik tanulmány szerint a napi több mint öt csésze zöld tea fogyasztása csökkentheti a prosztatarák kockázatát azáltal, hogy csökkenti az inzulinszerű növekedési faktor-1 (IGF-1) szintjét. A zöld tealeveleket legalább öt percig főzzük, hogy felszabaduljanak az egészséges vegyületek.

Kerülendő élelmiszerek

Bizonyos élelmiszerek szintén káros hatással lehetnek a prosztata működésére. Bár ezeket nem kell teljesen elkerülni, a legjobb, ha mértékkel fogyasztjuk őket:

  • Tejtermékek: A tejtermékek messze a legjobb étrendi kalciumforrás, amely az erős csontok fenntartásához szükséges. A tejtermékek normál mennyiségű fogyasztása valószínűleg nem növeli a prosztataproblémák kockázatát, de a napi 2000iu feletti nagy mennyiségek már igen. A tejtermékek megemelik az inzulinszerű növekedési faktor-I (IGF-1) nevű fehérje szintjét, amelynek magas szintje összefüggésbe hozható a rák kockázatának növekedésével. A Harvard Egyetem két tanulmánya megállapította, hogy azoknál a férfiaknál, akik naponta ittak tejet, 30-60%-kal nagyobb volt a rák kockázata, mint azoknál, akik egyáltalán nem vagy csak ritkán fogyasztottak tejet.
  • Vörös és feldolgozott húsok: Korlátozni kell a marhahúsból, sertéshúsból, bárányból, sonkából, szalonnából és kolbászból származó állati fehérje fogyasztását, mivel a nagy mennyiség növelheti az agresszív prosztatarák kockázatát. Egy tanulmány azt is kimutatta, hogy a vörös hús napi fogyasztása 38%-kal növelte a BPH kockázatát. Tanulmányok azt is kimutatták, hogy ha az Ön étrendje zöldségekben gazdag, akkor a mértékletes húsfogyasztás (hetente egyszer-kétszer) nem növeli a prosztataproblémák kockázatát.
  • Telített zsírok: A telített zsírra mértékkel szükség van, de túlzott fogyasztása növelheti a prosztataproblémák kockázatát. Egy tanulmány szerint azoknál a férfiaknál, akik kalóriáik több mint 40%-át zsírból fogyasztották, 30%-kal megnőtt a BPH kockázata, szemben az alacsony zsírtartalmú étrendet folytató férfiakkal.

Ha változásokat észlelt, vagy aggódik a prosztatája egészsége miatt, forduljon orvosához. Bár gyakran ártalmatlan, orvosa képes lesz kizárni a súlyos szövődményeket, és megnyugtatni Önt.

egeszseges-admin

Learn More →

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük