A policisztás ovárium szindróma, vagy röviden PCOS, egy endokrin rendellenesség, amely a nőket érinti. Hormonális egyensúlyhiány, különösen az androgének (férfi nemi hormonok) túlsúlya jellemzi, amely különböző egészségügyi problémákat okozhat.
A petefészkekben ciszták alakulhatnak ki, ahogy a neve is sugallja, bár úgy gondolják, hogy ezek az állapot következményei, nem pedig okai.
A PCOS befolyásolja a menstruációs ciklust, ami szabálytalan vagy nem létező menstruációt okoz, és a PCOS a női meddőség gyakori oka.
Az Egyesült Királyságban 100 nőből körülbelül 7-et érint, és nem mindenki tapasztalja a PCOS általános tüneteit.
A PCOS tünetei
- Szabálytalan menstruáció (úgynevezett oligomenorrhea)
- Egyáltalán nincs menstruáció (amenorrhoea)
- Pattanásos vagy zsíros bőr
- extra testszőrzet vagy férfias szőrnövekedés, pl. szőrzet az arcon (hirsutizmus).
- A haj elvékonyodása és a hajhullás
- Erős és elhúzódó menstruáció (hypermenorrhoea)
- Súlygyarapodás és elhízás
- Terhességi nehézségek
A PCOS okai
Nehéz megmondani, hogy pontosan mi okozza a PCOS-t, bár úgy gondolják, hogy genetikai összetevője van, így a közeli rokonokkal rendelkező nőknél kissé nagyobb a PCOS kialakulásának kockázata.
A legújabb tanulmányok azt mutatják, hogy a PCOS szisztémás rendellenesség lehet, vagyis számos szervet és testi folyamatot érint, és nem csak a reproduktív rendszerhez kapcsolódik.
A PCOS-ben szenvedő nők inzulinrezisztenciával rendelkeznek, ezért a szervezet több inzulint termel a vércukorszint szabályozására. Ez a megemelkedett inzulinszint azáltal, hogy a petefészkeket több tesztoszteron felszabadítására serkenti, PCOS-t okoz.
A policisztás petefészek kezelése
A PCOS-re nincs ismert gyógymód, bár vannak olyan kezelések, amelyek enyhíthetik a tüneteket és csökkenthetik a kapcsolódó egészségügyi kockázatokat. A fogamzásgátló tabletta szedése néhány nő esetében hatásosnak bizonyult, de ez nem mindenkinek megfelelő, és nyilvánvaló okokból nem segít a meddőségen!
A pattanások és a túlzott testszőrzet tüneteire gyakran javasolnak helyi kezeléseket. Hasznos lehet a súlyfelesleg leadása, mivel ez segít csökkenteni a magas inzulinszintet.
Léteznek olyan sebészeti kezelések, amelyek a petefészekszövet elpusztításával járnak, de ez invazív eljárás, és nem segít az inzulinrezisztencia problémáján.
PCOS diéta
Mivel az inzulinrezisztencia vélhetően a PCOS-t okozza, a túlsúly leadása és az alacsony cukortartalmú étrend betartása ajánlott. Kerülje az egészségtelen ételeket és a cukros rágcsálnivalókat, és fogyasszon sovány húsokat, zöldségeket, hüvelyeseket és teljes kiőrlésű gabonaféléket, hogy a vércukorszint ne ugorjon meg és ne serkentse az inzulintermelést. Természetes gyógymódok PCOS esetén
- Jód: A jódra az emberi szervezetben a hormontermeléshez van szükség, a petefészkek tartalmazzák a második legnagyobb jódkoncentrációt az egész szervezetben, közvetlenül a pajzsmirigy után. A normál jódszint fenntartása fontos a petefészkek egészsége szempontjából, és az alacsony jódszint gyakori a PCOS-ben szenvedő nőknél. A jódban gazdag élelmiszerek, például a tengeri moszat és a hínár fogyasztása segíthet a jó jódszint fenntartásában, vagy fontolóra veheti a táplálékkiegészítő szedését. A tengeri moszatpótlás biztosítja a szervezet hormontermelésének szabályozásához szükséges jódszintet.
- Esszenciális zsírsavak: Az Omega 3 olajok elősegíthetik a fogyást, segíthetnek a hormonok egyensúlyában, és egészséges környezetet teremthetnek a fogantatáshoz. Az olajos halak, a lenmag és a diófélék gazdagok Omega-3-ban, vagy kipróbálhatja étrend-kiegészítők szedését.
- D-vitamin: Ez az esszenciális vitamin fontos szerepet játszik a glükózanyagcserében, és a tanulmányok jelentős javulást mutattak ki a PCOS-ben szenvedő, szabálytalan menstruációs ciklusban szenvedő nőknél: 9-ből 7 nőnél 3 hónapos D-vitamin-kiegészítés után normalizálódott a menstruáció. A D-vitamin általában a szervezetben a napfényre adott reakcióként képződik, de az év sötétebb időszakában szükség lehet a pótlásra.