Magas tápanyagprofiljának köszönhetően a lótuszgyökér számos egészségügyi előnnyel jár. Mivel magas a kálium- és C-vitamin-tartalma, egyebek mellett biztosan segíthet az immunitás erősítésében és a vérnyomás szabályozásában.
Tudta?
A lótuszgyökérben olyan paraziták lehetnek jelen, mint a fasciolopsis buski. Ezért győződjön meg róla, hogy az ehető gyökeret fogyasztás előtt jól megfőzzük, hogy megelőzzünk mindenféle parazitás fertőzést, például fasciolopsziát.
A lótusz növényből származó, ehető gyökerét magas tápanyagtartalma miatt tisztelik. Az ázsiai konyha egyik alapanyaga, és gyakran adják salátákhoz, hogy az étel ropogós és ízletes legyen. Édes-édes íze és ropogós, keményítőtartalmú állaga miatt a lótuszgyökér rendkívül népszerű Ázsia-szerte. A főtt, felszeletelt lótuszgyökereket számos ázsiai konyhában megtaláljuk.
A lótuszgyökér belseje hosszában egy jellegzetes lyukmintázatot mutat. A gyökér szeleteken tehát sok lyuk látható, ami valójában vizuálisan vonzó. A lótuszgyökeret felhasználás előtt gyakran felszeletelik. Az alábbiakban a lótuszgyökér néhány fontos egészségügyi előnye és tápértékkel kapcsolatos ténye következik.
Főtt lótuszgyökér tápanyagtani adatok:
Tápanyagok Főtt lótuszgyökér (100 g) %DV
Élelmi rost 3,1 g 12%
C-vitamin 27,4 mg 46%
Tiamin 0,1 mg 8%
Niacin 0,3 mg 1%
B6-vitamin 0,2 mg 11%
Folsav 8,0 mcg 2%
Pantoténsav 0,3 mg 3%
Kalcium 26,0 mg 3%
Vas 0,9 mg 5%
Magnézium 22,0 mg 5%
Foszfor 78,0 mg 8%
Kálium 363 mg 10%
Nátrium 45,0 mg 2%
Cink 0,3 mg 2%
Réz 0,2 mg 11%
Mangán 0,2 mg 11%
Szelén 0,6 mcg 1%
A lótuszgyökér egészségügyi előnyei
Szabályozza a magas vérnyomást
A lótuszt rendszeresen fogyasztó emberek valószínűleg nem szenvednek magas vérnyomástól, mivel az ehető gyökér magas káliumtartalmúnak bizonyult. Az értágító hatásáról ismert kálium kulcsszerepet játszik a vérnyomás csökkentésében. A káliumszint emelkedése tompítja a nátrium vérnyomásemelő hatását, ami a vérnyomás kordában tartásán munkálkodik.
Immunitásfokozó
A lótuszgyökér elképesztően nagy mennyiségben tartalmaz immunerősítő C-vitamint. Már 100 g főtt lótuszgyökér is a napi ajánlott C-vitamin-bevitel 46%-át biztosítja, így ezt a gyökeret is beillesztheted az étrendedbe, hogy immunrendszeredet még jobban támogasd.
Megakadályozza a váladék felhalmozódását
A magas C-vitamin-tartalom azt is jelenti, hogy ez a gyökér hasznos lehet a légúti fertőzések, például a nátha, a tüdőgyulladás és a hörghurut enyhítésében. A C-vitamin ugyanis nagyon is képes az ezekkel a fertőzésekkel járó sűrű nyálkát elfolyósítani, és megkönnyíti annak elvezetését.
Elősegíti az egészséges bélmozgást
Az egészséges bélműködésre kifejezetten kevés az esély, ha az étrend nem tartalmaz megfelelő mennyiségű élelmi rostot. A székrekedésben szenvedők a rostban gazdag ételek, például a lótuszgyökér rendszeres fogyasztásával helyreállíthatják bélrendszerüket. Mivel 100 g főtt lótuszgyökér 12%-ban tartalmazza a napi ajánlott élelmi rostbevitel 12%-át, az étrendbe való beillesztése biztosan segíthet a bélrendszer egészségének javításában. Mivel a bélrendszer az emésztőrendszer része, a megfelelő bélműködés is segíthet az emésztőrendszer egészségének javításában. A reszelt gyömbér és lótuszgyökér levét tartalmazó keverék állítólag a bélgyulladás (bélhurut) hagyományos gyógymódja.
Az irritábilis bél szindrómában vagy gyomorfekélyben szenvedőknek azonban nem szabad ezt gyakran fogyasztaniuk. Ennek oka, hogy magas az oldhatatlan rosttartalma, ami súlyosbíthatja az IBS tüneteit. Ezért csökkenteni kell a lótuszgyökér fogyasztását, hogy az IBS-t kordában tartsa.
Szívbarát
A lótuszgyökér jó forrása a folsavnak és a B6-vitaminnak, amelyek segíthetnek csökkenteni a homociszteinszintet a véráramban. A homocisztein egy aminosav, a fehérje-anyagcsere mellékterméke. Túl sok belőle a vérrögök, a szívroham és a stroke fokozott kockázatával hozható összefüggésbe. Magas B-vitamin-tartalmával ez a gyökér minden bizonnyal segíthet a homociszteinszint csökkentésében, így védve a szívet a károsodástól. Így rendszeres fogyasztása védő szerepet játszhat a szív- és érrendszeri megbetegedésekkel szemben.
Elősegíti a vérkeringést
A rossz vérkeringés számos egészségügyi problémát okozhat, amelyek végül akár végzetesek is lehetnek. A karok és lábak elgyengülése vagy zsibbadása az egyik leggyakoribb tünet a rossz vérkeringés. A lótuszgyökér jó vasforrás, ezért rendszeres fogyasztása minden bizonnyal segíthet a vérkeringés fokozásában, sőt, megelőzheti az olyan vérzavarokat, mint a vérszegénység.
Megállítja a vérzést
A lótuszgyökérről azt mondják, hogy természetes vérzéscsillapítóként működik, ami segíthet megállítani a bél- és húgyúti problémákkal, például aranyérrel, végbélvérzéssel és vérzéssel járó belső vérzéseket. A fekete székletürítés belső vérzésre utal. Még az orr- és ínyvérzés is kezelhető ezzel a gyökérrel. Egy pohár lótuszgyökérből nyert lé elfogyasztása segíthet a vérzés elállításában. Ugyanerre a célra friss lótuszgyökérvíz vagy -leves is használható.