A folsav (vagy folacin) a folsav szintetikus formája, egy alapvető tápanyag, amelyet B-9-vitaminnak is neveznek. A folsav megtalálható a leveles zöld zöldségekben, gyümölcsökben, gabonafélékben és gabonakészítményekben, de egyeseknek szükségük lehet folsav-kiegészítők szedésére. Az egészségügyi szolgáltatók folsavat írhatnak fel tabletta vagy injekció formájában a vérszegénység bizonyos típusai, illetve alultáplált, fiatal vagy terhes emberek számára.
A szervezetnek folsavra van szüksége az új sejtek növekedéséhez. Ez magában foglalja a bőrt, a hajat és, ami a legfontosabb, a vért. A nagy vörösvértestek (megaloblasztos vérszegénység) gyakran a folsavhiány első súlyos következménye. A folsav a magzat fejlődéséhez is fontos, különösen az idegrendszer szempontjából. A terhesség korai szakaszában fellépő folsavhiány súlyos születési rendellenességeket, például gerincferdülést és anencepháliát okozhat. A folsavpótlás a terhesség alatt erősen ajánlott. A folsav-kiegészítők mellékhatásai viszonylag ritkák és enyhék.
A folsav gyakori mellékhatásai
A folsav okozta mellékhatások ritkák. A túlérzékenységi reakciók közé tartozhatnak:
- Bőrkiütés vagy bőrpír
- Viszketés
- Rossz közérzet
- Légzési nehézségek
Emésztőrendszeri problémákról is beszámoltak nagy dózisú folsavat szedő embereknél. Bár ritkán, de ezek közé tartoznak:
- Étvágytalanság
- Hányinger
- Puffadás
- Ízváltozások
A nagy dózisú folsavat szedők által jelentett egyéb ritka mellékhatások közé tartoznak:
- Ingerlékenység
- Izgatottság
- Túlműködés
- Depresszió
- Alvászavarok
- Zavarodottság
- Koncentrációs nehézségek
A folsav súlyos mellékhatásai
A folsav legsúlyosabb mellékhatásai az allergiás reakciók. Ezek közé tartoznak:
- Légutak elzáródása (hörgőgörcs)
- Anafilaxia
Folsav és allergiás reakciók
Bár ritka, de a leggyakoribb mellékhatások a folsavra vagy a táplálékkiegészítő valamely más összetevőjére adott allergiás reakciók. Az előfordulási gyakoriságot nem határozták meg. Néhányat csak olyan embereknél jelentettek, akik túl nagy, 15 mg-os vagy annál nagyobb adagokat szedtek, ami az ajánlott napi adag 35-szörösének felel meg.
Folsav és rohamok
Létezik egy mítosz, miszerint a folsav rohamokat okozhat. Ritkán előfordulhatnak rohamok, ha nagy dózisú folsavat szednek olyan epilepsziás emberek, akik primidont, fenobarbitált, fenitoint vagy difenilhidantoint is szednek. Ezekben az esetekben a rohamok olyan gyógyszer kölcsönhatás miatt alakulnak ki, amely csökkenti a szervezetben a görcsoldó gyógyszerek szintjét. A rohamok nem magának a folsavnak a mellékhatása. Ellenkezőleg, az epilepsziaellenes gyógyszereket szedő emberek vérében gyakran alacsony a folsavszint. A folsavpótlás bizonyítottan javítja a rohamok kontrollját.