Az alacsony FODMAP diéta

Az alacsony FODMAP diéta

Az alacsony FODMAP-értékű diéta egy bizonyítékokon alapuló megközelítés az irritábilis bél szindróma (IBS) részeként jelentkező emésztési tünetek kezelésére. Azoknak is hasznos lehet, akiknél olyan betegségeket diagnosztizáltak, mint a coeliakia vagy a gyulladásos bélbetegség, és IBS-szerű tünetekkel küzdenek.

Tehát mik is pontosan a FODMAP-ok?

A FODMAP az erjeszthető oligoszacharidok, diszacharidok, monoszacharidok és poliolok rövidítése. Ezek mind olyan típusú szénhidrátok, amelyek számos általunk fogyasztott élelmiszerben megtalálhatóak, és egyes egyének számára rosszul felszívódhatnak.

Ha nem szívódnak fel megfelelően a vékonybélben, tovább utazhatnak az emésztőrendszeren keresztül, ahol a baktériumok gyorsan erjesztik őket. Ez a folyamat az IBS tüneteihez vezethet, mint például hasi fájdalom, puffadás, a bélműködés megváltozása, gázok és hányinger. Az utóbbi években egyre több bizonyíték támasztja alá, hogy a FODMAP-okban szegény étrend hatékonyan enyhítheti ezeket a tüneteket.

Hogyan működik a FODMAP-diéta?

A diéta két szakaszra oszlik, amely először egy körülbelül 6-8 hétig tartó korlátozási időszakból áll. Ez alatt az idő alatt minden magas FODMAP-tartalmú élelmiszert eltávolítanak az étrendből, és helyette megfelelő alternatívákat választanak. E fázis befejezését követően a második fázis célja az élelmiszerek újbóli bevezetése, hogy felmérjék az egyén toleranciáját, és egy kevésbé korlátozó, hosszabb távú étrendi tervet dolgozzanak ki, amely képes a tünetek sikeres ellenőrzésére.

Példák a magas és alacsony FODMAP tartalmú élelmiszerekre

A magas FODMAP-tartalmú élelmiszerek a következőket tartalmazzák:

  • Túl sok gyümölcscukor, pl. méz, alma, körte, nagy adag szárított gyümölcs vagy gyümölcslé.
  • Laktóz pl. tejtermékek, fagylalt, joghurt és lágy sajtok.
  • Oligoszacharidok pl. hagyma, fokhagyma, brokkoli, nagy mennyiségű búza-, árpa- vagy rozstermékek, hüvelyesek, mint a csicseriborsó és a sült bab.
  • Poliolok pl. őszibarack, gomba, sárgabarack, édesítőszerek, mint a szorbit, mannit és xilit.

Alacsony FODMAP-értékű alternatívák:

  • Gyümölcsök, például banán, áfonya, kivi és narancs.
  • Zöldségek, mint például sárgarépa, kukorica, zöldbab, uborka, burgonya és paprika.
  • Gluténmentes gabonafélék és gabonafélék, például rizs, polenta, quinoa és zab.
  • Laktózmentes tejek és kemény sajtok.
  • Édesítőszerek, például cukor, juharszirup és mesterséges édesítőszerek, például aszpartám.

Gondolkodik azon, hogy kipróbálja?

Először is győződjön meg róla, hogy konzultált háziorvosával, és elvégeztette a megfelelő vizsgálatokat, hogy megerősítse, mi okozza az emésztési tüneteit – a különböző állapotok tünetei nagyon hasonlóak lehetnek, de eltérő kezelést igényelhetnek. Azt is javasoljuk, hogy kövesse az étrendet, miközben konzultál egy bejegyzett dietetikussal (az Egyesült Királyságban háziorvosa adhat beutalót).

A diéta összetett, és a dietetikus teljes körű tanácsot tud adni arról, hogyan lehet hatékonyan követni, miközben kiegyensúlyozott étrendet tart fenn. Ez különösen fontos, mivel sok gyümölcs és zöldség magas FODMAP-tartalmú lehet, de az egészség szempontjából mégis fontos, ezért ezeket valami hasonlóan táplálóval kell helyettesíteni. Az arra vonatkozó információk, hogy mely élelmiszerek tartalmaznak magas vagy alacsony FODMAP-tartalmat, szintén folyamatban vannak – a dietetikusa a legfrissebb ismeretekkel tudja ellátni Önt.

Néhány egyéb dolog, amit érdemes szem előtt tartani:

  • A diéta nem hosszú távú tervnek készült. A 2 lépcsős folyamatnak segítenie kell abban, hogy azonosítsák, mely élelmiszerek okozhatnak problémát az egyéneknek, és ezután az étrendjüket úgy alakíthatják át, hogy csökkentsék ezeket az adott élelmiszereket.
  • Az élelmiszerek újbóli bevezetése és az egyéni tolerancia tesztelése nagyon fontos. Különböző emberek különböző ételeket képesek tolerálni (és a mennyiség is szerepet játszhat), ezért fontos felmérni, hogy Ön hogyan reagál az egyes ételfajtákra. A magas FODMAP-tartalmú élelmiszerek egyébként egészségesek a bélrendszer számára, mivel prebiotikus hatásúak és más alapvető tápanyagokat tartalmaznak, így nem szabad kizárni őket, ha nem szükséges.
  • Nem biztos, hogy mindenkinél beválik – a jelenlegi bizonyítékok szerint az IBS-ben szenvedők mintegy 75%-ánál hatékonyan kezeli a tüneteket. Nem gyógyítja az emésztési panaszokat, de segíthet a tünetek csökkentésében.
  • Az alacsony FODMAP-értékű étrend követése mellett a borsmentaolaj-kapszulák is segítik az IBS-ben szenvedők tüneteinek enyhítését. A borsmenta görcsoldó, ami azt jelenti, hogy ellazítja az emésztőrendszer izmait, és csökkentheti a hasi fájdalmat, az IBS egyik tünetét.

 

egeszseges-admin

Learn More →

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük